7 t/m 18 september: Falcon Leap 2026

Van 7 tot en met 18 september 2026 staat Vliegbasis Eindhoven in het teken van Falcon Leap: een internationale luchtlandingsoefening waarbij militairen uit meerdere landen het droppen van vracht en parachutisten trainen. De oefening wordt georganiseerd door 11 Luchtmobiele Brigade van de Koninklijke Landmacht. Het Air Mobility Command, de luchttransport eenheid van de Koninklijke Luchtmacht, verzorgt samen met tien internationale partners het luchttransport. De oefening wordt op zaterdag 19 september 2026 afgesloten met de jaarlijkse herdenking van Operatie Market Garden op de Ginkelse Heide bij Ede.

Gedurende deze twee weken wordt het droppen van vracht (Container Delivery System drops) en parachutisten in internationaal verband geoefend. Het droppen van parachutisten gebeurt door verschillende transportvliegtuigen uit verschillende landen evenals de parachutisten.

Wat maakt deze oefening dit jaar uniek? Zweden neemt voor het eerst deel aan deze oefening en Portugal vliegt dit jaar met een C-390. De Koninklijke Luchtmacht heeft dit toestel aangeschaft, als vervanger van de C-130.

Tijdens Falcon Leap stijgen de toestellen op vanaf Vliegbasis Eindhoven en keren zij daar ook terug. Ook wordt er gebruik gemaakt van Twente Airport. De Ginkelse Heide, Hechtelse Heide en Marnewaard fungeren als dropzones.

De toestellen vliegen deze periode lager dan normaal en zijn daardoor beter zichtbaar en hoorbaar. Het laagvliegen is een belangrijk onderdeel van de oefening om de inzetgereedheid van de vliegers te waarborgen. Tijdens deze oefening wordt er in twee blokken gevlogen. Naar verwachting tussen 13.00 – 17.00 uur en 19.00 – 23.00 uur. Daarbij moeten we wel vermelden dat deze tijden door verschillende omstandigheden kunnen veranderen. Daarom adviseren wij iedereen het X account van vliegbasis Eindhoven te volgen @VlbEindhoven. Hier worden dagelijks de tijdsblokken van de vluchten gecommuniceerd.

Voor de veiligheid van de toeschouwers en de parachutisten, worden de exacte tijden en locaties van de parachutesprongen niet vrijgegeven.

Met Falcon Leap trainen internationale eenheden hun samenwerking en inzetbaarheid, zodat zij ook in de toekomst snel en effectief kunnen optreden bij militaire of humanitaire opdrachten. Een recent voorbeeld is het droppen van hulgoederen boven Gaza. Bij de voorbereiding van de oefening wordt rekening gehouden met de omgeving en wordt geprobeerd de overlast voor omwonenden zoveel mogelijk te beperken. Het kan zijn dat men toch hinder ondervindt gedurende deze oefening. Eventuele meldingen kunt u indienen via het klachtenformulier op www.luchtmacht.nl/geluidshinder.

Bekijk de infographic van Falcon Leap 2026 hier.

Meer nieuws
27 september: Runway Run voor KiKa 2026 03 augustus 2026
Lees meer
Vacature: Havendienstmedewerker (SOLLICITEREN IS NIET MEER MOGELIJK) 23 juli 2026
Lees meer
5 september: After Summer Fly-In Twente Airport 22 juli 2026
Lees meer
Update: vaste instrumentnaderings- en vertrekroutes Twente Airport 01 juli 2026
Lees meer